Linux Üzerinde PDF Belgesi Görüntüleme

 

Bu yazımızda ilk olarak kullandığımız donanımları sonrasında ise bir pdf okuyucu programın sisteme nasıl yüklendiğini ve çalıştırıldığını inceleyeceğiz. Linux grubu olarak şimdilik çalışmalarımızı kullandığımız platform ile beraber gelen Angstrom İşletim Sistemi üzerinde ilerletiyoruz. Daha sonrasında ise bu sistemi farklı Android sürümleri ile beraber çalıştırmayı hedefliyoruz.

Bu yazının ilk kısmında liquidware firmasının ürettiği donanımları, sonrasında ise Linux altında bu sisteme nasıl uygulama yüklendiğini inceleyeceğiz

Liquidware firması ağırlıklı olarak BeeagleBoard ve Arduino üzerine donanım ve yazılım geliştiren bir firma. Bu iki platform için hazır çözümleri bulunmakta. liquidware.com’da açık kaynak kendi katkılarının olmadığı donanım ve yazılımın yanısıra kendi geliştirdikleri farklı Android ve Linux sürümleri bulunmakta. Bu iki tarafın en büyük özelliği, sistemin BeagleBoard üzerinde daha optimize çalışması.

NOT: Bu proje MCU-TURKEY tarafından desteklenen bir e-reader projesidir. Bir ekip çalışması yapılmaktadır. Diğer paylaşımlar için MCU-TURKEY sitesi ziyaret edilebilir.

Reader grubu olarak çalışmalarımızı;

– Farklı linux dağıtımlarında performans testlerini gerçekleştirmek,

– Ara yüz tasarımı yapmak,

– Reader için yazılım geliştirme işlemlerini gerçekleştirmek olarak özetleyebiliriz.

Neden Liquidware?  Neden BeagleBoard?

BeagleBoard seçmemizin temel amacı düşük maliyet ve yüksek performans olmuştur. Üreticilerinin deyişiyle netbook performansı sağlayan bir kart piyasaya sunulmuş. Texas Instruments firmasının ürettiği bu sistemin dağıtımı tamamen açık kaynaklıdır ve bu faktör bizim için çok avantaj sağlayacaktır. Çünkü geliştirmeye açık bir sistemde çalışacağız ve ileriye yönelik donanım üzerinde de çalışma fırsatımız olacaktır.

BeagleBoard üzerinde fikir birliği sağladıktan sonra gerekli malzemeler üzerinde araştırma yaptık ve sonuç olarak herkeste durağan çalışacak kitlerin bulunmasının bize donanımsal olarak avantaj sağlayacağını öngördük. Bunun üzerine Liquidware firmasının BeagleBoard üzerine kurduğu geliştirme kitlerinin alımına karar verdik.

Kit İçeriği

 • BeagleBoard Rev C4
 • BeagleTouch dokunmatik ekran
 • BeagleJuice batarya
 • BeagleMod prototip kartı
 • HDMI to DVI kablo
 • mini USB kablo
 • 4-port powered USB hub
 • 5v güç kaynağı
 • USB ethernet adaptör
 • USB wi-fi adaptör (802.11g)
 • 17-in-1 USB kart okuyucu
 • bootable 4GB SD kart Angstrom Linux dağıtımı

BeagleTouch

BeagleTouch BeagleBoard için geliştirilmiş açık kaynaklı bir dokunmatik ekran modülüdür. Bu ekranla birlikte BeagleBoard un ihtiyaç duyacağı ara yüz ve haberleşmesini kolayca sağlayabiliyoruz.

     480×272 çönürlüklü 256k renk seçeneğine sahip bir ekranı var ve üzerinden RS232 bağlantı çıkışı da sağlayabildiğimiz için boot işlemleri sırasında bize çok avantajı oluyor.

Üzerindeki  dokunmatik ekranın 120Hz yenileme hızı ve 2000 x 2000 piksel çözünürlüğü bulunmaktadır.  Hem ekran hem de dokunmatik ekran için sürücüleri indirebilirsiniz.(display)(touchscreen)

Daha detaylı bilgi için  wiki sayfası ziyaret edilebilir.

 

BeagleJuice

BeagleJuice yine BeagleBoard için tasarlanan bir batarya modülüdür. Bu modül ile birlikte cihazımız taşınabilir hale gelmiştir. Üzerindeki mini USB lerden şarj olup tam performansta BeagleBoard’un yaklaşık 6.5 saat kadar kullanımını sağlamaktadır.

Özellikleri:

 • 4500 mAh batarya
 • 5V çıkış
 • 1.5A akım iletebilme
 • aç/kapa buton
 • 2 adet mini usb şarj girişi
 • batarya şarj durumu için led

Daha detaylı bilgi için wiki sayfası ziyaret edilebilir.

 

BeagleMod

BeagleMod BeagleBoard I/O larını kullanabilmek için geliştirilmiş bir prototiptir. Bu sayede daha düzenli çalışılabilir hale geliyoruz. BeagleBoard üzerindeki tüm hakimiyet bu prototip yardımıyla kolayca çözülebilir hale geliyor.

Dışarıdan ekleyeceğimiz çeşitli sensör vs. için güzel bir taban oluşturmaktadır. Üzerindeki soketler sayesinde 5v transferi yapılabilmektedir.

Özellikleri:

 • 378 plated solder pads
 • 2 white power indicator LEDs
 • duplicated sets of BeagleBoard expansion pins
 • duplicated sets of serial pins
 • onboard female headers to transfer 5V power özelliklerine sahiptir.

 

Diğer Ekipmanlar

HDMI to DVI kablo

Mini USB kablo

4-port powered USB hub

5v güç kaynağı

USB ethernet adaptör

USB wi-fi adaptör (802.11g)

17-in-1 USB kart okuyucu

Reader Yüklenmesi ve Çalıştırılması

İlk aşama olarak Angstrom işletim sistemi üzerinde hazır bir e-reader çalıştırmak istedik. Hem performans bakımından test edebilecek, hem de yapabileceklerimiz hakkında fikir sahibi olacaktık. Web ortamında bir çok okuyucu bulmak mümkün. Araştırmalarımız sırasında ilk uygulamamız olduğu için daha önce denenmiş, kolay uygulanabilir uygulamalar üzerine yoğunlaştık. E-reader seçimi olarak Epdfview programını kullandık.

Uygulamamıza başlıyoruz ve ilk olarak BeagleBoard üzerinde angstrom işletim sisteminde terminali açıyoruz.

[codesyntax lang=”text”]

cd /tmp

wget http://www.ginguppin.de/files/epdfview_poppler.tar.bz2

wget http://www.angstrom-distribution.org/feeds/2008/ipk/glibc/armv4t/base/libfreetype6_2.3.6-r0.1_armv4t.ipk

opkg install libfreetype6_2.3.6-r0_armv4t.ipk

opkg install libpoppler3_0.8.4-r0_armv4t.ipk

opkg install poppler_0.8.4-r0_armv4t.ipk

opkg install epdfview_0.1.6-r3_armv4t.ipk

opkg install http://www.ginguppin.de/files/epdfview_0.1.6-r2_armv4t.ipk

[/codesyntax]

işlemlerini sırasıyla uyguluyoruz.

 

daha sonra BeagleBoard üzerinde her hangi bir pdf dosyasını çalıştırıyoruz.

İlk projemiz sonunda gerek BeagleBoard konusunda gerek okuyucu konusunda bir çok tecrübe edindik. Bu aşamadan sonra yazılım geliştirme ve çeşitli linux dağıtımlarındaki performans değerlendirmelerine hızlı bir şekilde başlayacak ve bu platformda yaptıklarımızı paylaşmaya çalışacağız.

You May Also Like

About the Author: tunayan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *